what is fue technique hair transplant

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

FUE tekniği, ense bölgesindeki saç köklerinin micro motor yardımıyla tek tek alınarak ihtiyaç olan saçsız alana ekilme işlemidir. Saç ekimi, lokal anestezi uygulandıktan sonra yapılmaktadır. Lokal anestezi ile kişinin operasyon sırasında ve sonrasında acı çekmesi durumu ortadan kaldırılır. 4000-4500 greftlik bir saç ekiminin süresi yaklaşık 6 saat sürmektedir.

FUE TekniğiErkeklerde özellikle tepe ve alın bölgesinde bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zarar görmekte ve dökülmektedir. Fakat ense bölgesinde bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olmadığından dökülmezler. Saç ekimi bu dökülmeyen saç köklerinin ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilmesi işlemidir. Saç kökleri en az dökülme yaşanan donör bölgeden başarılı bir şekilde alınıp nakledildiği durumunda dökülmeme özelliğine korur.

İşlemin lokal anestezi altında yapılması nedeniyle, işlem süresince hasta ile doktor iletişim içerisindedir. Kişi kendini rahat hisseder, operasyon sırasında ağrı hissi duymaz. Sadece lokal anestezi yapılırken kişi hafif bir sızı hissedebilir. Operasyon sonrası doktorun önereceği ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında süreç rahat ve hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

FUE Tekniği’nin avantajları

  • Saç köklerini almak için micro motor kullanımından dolayı alınan bölge daha hızlı iyileşmektedir. Daha kısa sürede daha fazla greftin alınmasına olanak sağlar.
  • Bir seansta yaklaşık 4000-4500 arası greft ekimi yapılabilmektedir.
  • Saç kökleri tek tek alındığından köklerin alındığı bölgede herhangi bir dikiş, iz ağrı ve acı olmaz.
  • Saç ekimi işlemi bittikten sonra kişi çok rahat sosyal ve iş hayatına dönmektedir.

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrasındaki süreç

Operasyondan sonra ekim yapılan alanda, kan pıhtılaşmasına bağlı kırmızı kabuklanmalar görülmektedir. Ekimden sonraki 2. günden itibaren 10 gün boyunca her gün ve birer kez olmak üzere saçlarını yıkaması önerilmektedir. Daha sonra da bu yıkamalar sayesinde derideki kabuklanma önlenmektedir. Bu kabuklanmalar 7-10 gün içinde tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir.

Oluşan kabuklanmaların dökülmesi ile ekilen saçların bir kısmı veya tamamı dökülmektedir. Ancak dökülen, ekilen kök değil saç telidir ve bu dökülme normaldir.

Operasyon sonrası 3 aylık süre boyunca bu görünümde bir değişiklik olmaz. 3.ayın sonunda yeni saçlar çıkmaya başlar. Ekim yaptıran kişide gözle görünür değişim 6. aydan itibaren ortaya çıkar. Bu sürenin akabinde her ay ortalama % 10’luk bir artışla saçlar uzamaya devam ederler. Sonuç olarak bir yılın sonunda hasta, yeni saçlarına sahip olur.