Saçlarımız neden dökülür?

Saç dökülmesi, saç yenilenme (yeniden çıkma) süresinin başlangıcıdır aslında. Bir saç teli ömrünün 4 ila 6 yıllık evresini büyüme ile geçirir. Saç teli, ömrünün yüzde doksanını bu evrede geçirir. 2 veya 3 ay devam eden dinlenme ve yenilenme süresi, saç telinin geriye kalan yüzde onluk ömrüne karşılık gelir.

Bugün yapılmış bilimsel araştırmalar günde 50 ila 100 tel aralığında saç dökülmesini normal olarak kabul etmektedir. Saç dökülmesi bu döngünün bir şekilde bozulup, erkeklik hormonu türevi tarafından (testosteron) baskılama sürecine girmesi ve yağ salgısının artması sonucu, saç kökleri bu durumdan hasar görerek beslenemez duruma gelirler. Bu beslenememe durumu saçın dökülmesine sebebiyet verir. Bu durum erkek tipi saç dökülmesi denilen, günümüzde en sık karşılaşılan, androjenik alopesidir. Bu baskılama sürecini daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek adına ayrı bir başlık altında incelenmesi gerekir.

Testosteron ve Dihidrotestosteron hormonunun saç üzerindeki etkisi

Testosteron hormonu (erkeklik hormonu) genetik yatkınlığı bulunan kişilerde, saç köklerine ulaşarak, saç kökü hücrelerinin faaliyetini durdurur. Bunun sonucunda saç kökleri baskılanır ve bir süre sonra saçlar dökülmeye başlar. Bu süreç önce saç dökülmesi şeklinde gelişir ki, devam eden süreçte bu kökler zayıflar ve yeni saç üretemez bir hal alır. Kellik dediğimiz kavramın oluşma sebebi budur. Buna sebebiyet veren etkileşim testesteron hormonudur.

Testesteron hormonu saç kökü ile etkileşime geçtiğinde, belli enzimlerin de yardımıyla daha aktif olan, DHT hormonuna dönüşür. Bilimsel ismi Dihidrotestosteron (DHT) olan bu hormon, testosteron hormonunun aktif versiyonu olan güçlü bir metobolitine verilen isimdir. Bu hormon erkek vücudunda ömür boyu salgılanır. Ayrıca bu hormon saç dökülmesinin yanı sıra prostat ve akne gibi sorunların da başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir. DTH hormonu saç kökünü minyatürize ederek saçın çıkmasına engel olur. Bu durum saç kökünün damardan uzaklaşmasına yol açar ki, damardan uzaklaşan saç kökü beslenemediği için saç üretemez duruma gelir. Bu durum damarların alt kısımda kalmasına, saç kökünün de daha üstte durduğu bir tabloya yol açar. İşte erkek tipi saç dökülmesinin ve sonucunda oluşan kellik durumunun meydana gelişi bu şekildedir.

Bugün erkeklerin karşılaştığı en önemli problemlerden biri olan saç dökülmesinin kalıcı tedavi yöntemlerinden biri saç ekimidir. Özellikle FUE Saç Ekimi ile ağrısız bir operasyon geçirerek kaybettiğiniz saçlarınıza yeniden kavuşmanız mümkündür.